رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تذکرة الاولیا ( طنز )
بنام خدا
سلام ،
تذکره یا شرح حال نویسی یکی از بخشهای مهم تاریخ و ادبیات سرزمین عزیز ماست که در نوع خودش خیلی میتونه جالب باشه. مهمترین و ماندگارترین اثر در این حوزه ، کتاب " تذکرة الاولیاء " شیخ عطار نیشاپوری هست که در شرح حال مردان خدا با نثری دلنشین و آهنگین نوشته شده. در دهه ی 60 و 70 ، هفته نامه ی " گل آقا " که هفته نامه ای طنز اجتماعی بود ، بخشی تحت همین عنوان داشت که با همون شیوه نثر استفاده شده در کتاب شیخ عطار و نگارش فارسی دَری ، به شوخی با مسئولین کشور می پرداخت که بسیار زیبا و مورد توجه علاقمندان بود.
در همین راستا ما هم تصمیم گرفتیم که کمی با اعضاء سایت که میشناسیمشون شوخی کنیم و در مورد ویژگیهای هر کدوم ، به طنز تذکره بنویسیم. این تاپیک صرفاً جهت طنز هست و ادامه خواهد داشت. نوبت شما هم خواهد شد.
یا علی

آن زیبا روی ِ دل نشین ، آن خالق طیارات بی سرنشین ، آن اعتبارات انجمن را صدر نشین ، آن با از ما بهتران هم نشین ، آن تیرکس پران ِ بی جانشین ، آن بر دل ِ اصحاب ، خوش نشین ، شیخ ِ ما و آرام جان ، مولانا محسن خان نوروزیان ، حَفظهُ ا... مِن شَر اِنس و جان ، دانش بسیار است وی را و مقالات بی شمار . وی را کرامات مشهور است و ریاضات مذکور ، گویند روزی یکی از یاران را کرشی در صحرا اتفاق افتادی که گویی تیرکس 600 صد پاره گشتی و جمله اصحاب و یاران مضطر ، شیخ ما فی الحال ذکری بخواندی ، تیرکس در هوا پریدندی و اصحاب جملگی از هوش برفتندی... آورده اند که شیخ بر فراز تپه ای بودی ، طیاری بی سرنشین در هوا به فرمان وی تاب می خوردی که ناگاه ، بوم از اختیار برون شده ، پرنده سر گشته و حیران ، جایرو بر شاخه ای لرزان ، باطری بر جای خویش آویزان ، دم به دور خویش گردان ، گویی تیره گشته زمین و زمان ، تپش قلب یاران بی امان ، کرش در چشم ایشان عیان ، لیک شیخ ما در امان ، با مدد اتوروتیشنی بی همتا ، طیار ِ خویش در سلامت کامل بر زمین نشاندی ، و جمله یاران انگشت بر دهان بماندی و بر کرامات شیخ ایمان بیاوردی... شیخ را کرامات بیشمار است و برون از حساب ، در هر انجمن نام وی ورد زبان است و خلایق گرد وی گردان ، گویند شیخ را طی الارض می باشد ، دمی در گیلان است و دمی در شیراز و دمی در بلاد کفر ، دمی بر زمین و دمی بر آسمان و دمی بر پشت ِکشتی در دریا. ا... اعلم .
پاسخ }}
25r30wi25r30wi25r30wi
ای خدابگم چیکارتون کنه.
ترکیدم از خنده.عجب قافیه ای.
خیلی خیلی جالب بود.حال وهوامون عوض شد.
Thankyou
دانش گنجينه‏ هايى اسـت و كـلـيدهاى آن پرسش است ؛ پس ، خدايتان رحمت كند ، بپرسيد ، كه با اين كار چهار نفر اجر مى‏يابند : پرسشگر ، پاسخگو ، شنونده و دوستدار آنان .

*پيامبر خدا صلى‏ الله ‏عليه و ‏آله و سلّم*
پاسخ }}
سپاس شده توسط: em16 ، Bahramian ، 9RC ، moh_norouzian ، amir110011 ، m_ghassemi ، emad kh
جناب مهندس قاسمی آس ها رو یکی یکی رو میکنند.......
عشق است در آسمان پریدن    در حلقه عاشقان مستانه رسیدن

[عکس: 1760fa8412e5647e1.jpg]

پاسخ }}
سپاس شده توسط: 9RC ، moh_norouzian ، amir110011 ، m_ghassemi ، emad kh ، donya dk
با تشکر ازمهندس قاسمی عزیز که باب این مضوع رو باز کردند.نثر روان ایشان بسیار عالی است و چای تقدیر داره
من بشخصه به این شیوه نگارش علاقه فراوانی دارم و من و مهندس در پیغام خوصی با این شیوه با هم صحبت میکردیم که بعضی از آنها خالی از لطف نیست و اگر این تاپیک مورد عنایت دوستان واقع بشه من بخش های مربوط به خودم رو که در جواب مهندس نوشتم ارائه میکنم.البته یه نقشه هائی هم راجع بعضی از دوستان داریم که در وصف آنها خواهیم نوشت.
فعلا من و ایشون در ماموریت اجباری در تهران هستیم که انشاءال.. بعد از برگشتن ابن تاپیک رو فعال نگاه حواهیم داشت.
پاسخ }}
این جوابیه رو برای مهندس در همون تاریخ فرستاده بودم که حالا اینجا براشون تکرار میکنم به امید اینکه ایشان را وادار کنم تا متن دیگری بنویسند.

تبریک میگم. لذت بردم .مدتها بود که نثری زیبا را ندیده و نخوانده بودم. خصوصا اینکه موضوعی واقعی را به زیبائی تصویر کردی.

ای هنرمند بی همتا ، در تحیر ماندیم و باورمان نیامد که راوی نثری چنین شیوا بودید و بر تکرار آن همی کوشیدیم ، حیرت ما دوصد افزون شد که هر تکرار ی را کشفی تازه و هنری عظیم همراه گشت ، اما به پایان رساندن نوشته شما با پایان ما همراه شد که در پی تکرار خواندن مجدد آن ،در حظی وافر غوطه ور شدیم و از خود بیخود گشته وآنقدر بر سر وسینه خود کوبیدم که از حال رفتیم. عیال ،چون حال ما رویت نمود ، بی درنگ معجونی فراهم کرد که رمز آن از جد خویش آموخته بود و بزور خوراند به آن امید که جان به جان آفرین تسلیم نکنیم ، واگر نبود همت او ما اکنون در دیار باقی بودیم و باقی کار نمایشگاه بعهده شما .این اندک را نوشتیم که شما را از سرنوشت و قصدخویش آگاه سازیم ، اما بر این تصمیم استواریم که بزودی شما را با انتقامی سهمگین خشنود سازیم بی آنکه رمز معجون بر عیال شما آشکار باشد.پس بدان و اگاه باش که شمشیر خویش از نیام بر کشیدم و قصد شما نمودیم تا در مصافی عظیم، میدان نبرد را بر شما تنگ سازیم

پاسخ }}
ThankyouThankyouدستت هر دوی شما استاداندرد نکنه که الحق در ادبیاتم استادید .مهندس جان از اون معجونا به ما هم بده که ما هم از خنده داریمBudoمیشیم .استاد قاسمی عالییییییییییییییییییییییی بود .25r30wi25r30wiآیییییییییییییییی مردم از خنده الان اعضای خانه فکر میکنن دیوونه شدم:D
پاسخ }}
سپاس شده توسط: amin2904 ، m_ghassemi ، moh_norouzian ، emad kh
زمین پروازی داریم خراب خراب , مملو از چاله چوله های پر آب , تخته سنگهای بزرگ از هر سو , یا که تل خاکهای زیاد کوه کوه , ماشینهای بزرگ
همچو گریدر وغلطک از هر سو..........
اما در این حال و احوال خراب , هستند گوهرهایی نابه ناب ........
استاد هلی نوروزیان مردیست نیک , زبان زد همگان.......
قاسمی مهربان که هست بهترین خلبان.......
یا که عماد خوش نظر مرد علم وهنر.......
آن شخص که درود خدا بر اوست کسی نیست جز امین امام دوست......
یادی کنیم از پدر و پسر آتشکاری که آماده اند برای هر کاری......
یا که خوشتیپ همیشگی کسی نیست جز مازیار صابری ........
منم پیمان شاهنگیان که هستم همیشه در خدمت شما دوستان......

پاسخ }}
سپاس شده توسط: moh_norouzian ، amin2904 ، m_ghassemi ، Bahramian ، emad kh ، بهمن ، donya dk
احسنت و آفرین بر این طبع روان.چقدر لذت بخش شد این تاپیک چرا که نکاتی از دوستان نشان داد که تابحال نشناخته بودیم.
جناب شاهنگیان بازهم افرین و احسنت. امیدوارم ادامه بدید
چند گل به رسم یادبود تقدیم میشود.ThankyouThankyouThankyou
پاسخ }}
خدا را صد ها هزار بار شکر......
که روسفید شدیم , استاد بزرگ......
این چند سطر هر آنچه که بود.......
تقدیم شما عزیزان بود......

پاسخ }}
سپاس شده توسط: amin2904 ، moh_norouzian ، m_ghassemi ، Bahramian ، emad kh
آن مهربان صلح جو ، آن عاشق طیارات بال رو ، آن شاه اقلیم صفا ، آن سلطان بارگاه وفا ، آن بزرگ مرد زمان ، مولانا پیمان خان شاهنگیان ، رضی ا... عنه ، از اکابر این انجمن است و از معتبران اهل فن ، رفیع قدر و عالی همت ، مقبول اصحاب و مخصوص به انواع کرامات و ریاضات ، هیچکس را در بزرگی او سخن نیست ، چنانکه اهل طریقت در حق وی چنین گفتند که در دنیا دو مردند که ایشان را سومی نیست ، شیخ محسن خان نوروزیان به شهر یاران و شیخ پیمان خان شاهنگیان در شهر باران .
نقلست که وی را طیاری بود بنزین سوز که در احیای آن بسیار مرامت کشیدی و رنج بسی بیشمار بردی ، لیک چون اول بار به آسمان پرید آن طیار بی همتا ، فی الحال طیاری دیگر بر آن شد ، چنان که فرشته ی اجل روح آدمیزاد بستاند به ناگاه ، طیار شیخ سرنگون گشت و جمله یاران انگشت بر دهان ، گریان و دریده گریبان ، لیک شیخ را لبی بود خندان ، گفتند که ای شیخ این چه حالیست ؟ فرمود : باک نباشد ما را در این احوال ، دل قوی دارید یاران ، و یاران جملگی بر عزت نفس شیخ ایمان بیاوردندی و وی را ثنا بسیار گفتندی.
شیخ را اعجاز بسیار نقلست ، چنان که گویند همایشی ترتیب بدادی و مقامات گرد آوردی از برای سامان امور یاران ، و این میسور نبودی مگر به اعجاز زر و رابطه ، که شیخ را در این گونه امور یدی طولانی و همتی عالیست. نقل است در آن همایش یاران را سفارش به آرامش نموده ، لیک خود در نمایش ، اعجاز نموده و ابعاد علوم پرواز طیارات از سه بعدی به چهار و پنجم بعد رسانده و اگر جماعت را تحمل ابعاد بیشتر بود ، چه بسا به ابعاد عوالم دیگر نیز سیر نمودی ، و الله اعلم.
پاسخ }}

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان